Ляльки-мотанки запорізької майстрині Анни Некрилова хоча, за традицією, хоч і без особи, але впізнаванні, передає Є Запоріжжя! з посиланням на iz.com.
«Фішкою» її ляльок стали оригінальні головні убори - всілякі віночки, які Анна Некрилова робить з висушених і підфарбованих листя качанів кукурудзи, пір'я.
Цікаво, як вибрала такі незвичайні матеріали?
“ | Дізналася, що весільні вінки в Україні робили з листя качанів кукурудзи і пір'я, - розповіла Анна Некрилова. - Вінки взагалі створювали з різних матеріалів - фарбували стружки, робили бубони з ниток, використовували павині пір'я, квіти з просоченої воском паперу. І мені було цікаво спробувати. |
«Важливий колір і розмір»
- Чим фарбуєте листя качанів кукурудзи?
- Натуральними або аніліновими барвниками, якими фарбують яйця. Буває, взагалі не фарбую. Перед роботою листя замочую.
- А чиї пір'я використовуєте?
- Складно сказати. Купую в магазині для творчості або замовляю через інтернет. Важливий колір і розмір.
- Як ви захопилися мотанками ?
- Коли, в 2008 році, прийшла працювати в художній музей і побачила журнали «Народне мистецтво», то зацікавилася. Навчалася з літератури. (До цього вміла шити, робила рукавичних ляльок, іграшки своїм дітям). Можу порадити гарну книгу «Українська народна іграшка» Олександра Найдена.
- Як створюєте наряди для ляльок?
- Надихаюся красою українських костюмів. Мені пощастило - я співробітник відділу фондів в музеї (де зберігаються численні експонати з колекції художнього музею. - Ред.) І у мене є можливість їх побачити. Але не займаюся реконструкцією, мої наряди створені за мотивами українських костюмів, з фантазійними елементами. Часто підбираю тканини і нитки неяскравих відтінків, щоб створити «ефект часу». Люблю старі тканини і мережива.
«Є в цьому щось містичне»
- Скільки часу йде на ляльку?
- Роблю їх довго, після роботи або в обідню перерву. А ось одну з ляльок, для виставки до 100-річчя Тетяни Яблонської в нашому музеї, створила всього за дві доби. Поспішала встигнути до відкриття. Тоді вперше зробила вінок з кукурудзи, це було в 2017 році.
Коли створюю ляльку, часто не знаю, що вийде в результаті. Є в цьому щось містичне. Оберегові мотанки не роблю. У мене - виставкові ляльки. Вважаю, що в оберегові функція мотанок багато в чому перебільшена. Адже їх, в основному, робили для гри.
- Дороге чи задоволення робити таких ляльок?
- Буває, майже нічого не коштує, якщо матеріали подаровані. А найдорожча лялька обійшлася мені в 600 грн. Залежить від матеріалів. Наприклад, намиста у ляльок можуть бути з бісеру, а можуть - з натуральних каменів: червоного мармуру, сердоліку, коралів.
З Барселони - в Запоріжжі
Участь в який виставці стало для вас особливим?
- У першій для мене міжнародній виставці, в Барселоні, до Дня лялькаря. Одна з ляльок стала моєю візитною карткою. Коли робила її для Барселони, хотіла, щоб вона була зимової, світлої, назвала - «Зимова наречена». Вона була на багатьох виставках в різних містах. А зараз бере участь в Різдвяній виставці у Виставковому залі Запорізької обласної організації Національної Спілки майстрів народного мистецтва України.
Ще було приємно, коли мене запросили на виставку в Головному консульстві України в Гамбурзі. Взагалі, для мене все виставки значущі. Але сама нікуди не їжджу, подорожують тільки мої ляльки.
Роботи Анни Некрилова увійшли в календар «Таємниця української ляльки» на 2020 рік. Він створений групою українських майстрів «Авторська лялька-мотанка». Подарований бібліотеці Запорізького обласного художнього музею.
Читайте також: | Юні вихованці Палацу культури “Орбіта” передають емоції за допомогою рухів |
30.12.2019 о 18:00
Майстер-клас із малювання кавою влаштували запорізькі художники
Запоріжців вчили малювати запашні картини
25.12.2019 о 12:10
У Запоріжжі проводиться музична подія під назвою “Барабанне коло”
Запоріжці зібралися на «барабанне коло»
23.12.2019 о 13:00
Пісню мелітопольского гурту вчора транслювали на радіо «Аристократи»
Гурт з Мелітополя розчулив ведучих відомого радіо
21.12.2019 о 13:20
Цікава виставка картин на черепиці відкрилася у Запоріжжі
У Запоріжжі відкрилася виставка картин на черепиці
17.12.2019 о 14:00
Найкращу казку можуть створити самі діти
Юні казкарі написали продовження твору“Хлопчик-Укропчик”
09.12.2019 о 17:00
Види Запоріжжя потрапили в соціальний ролик з назвою «Культура зближує»
Запоріжжя потрапило в промо-ролик про українську культуру
09.12.2019 о 13:00
У свої 25 років бердянець Олесь Лабур зробив вражаючу кар'єру
Музикант із Запорізької області відіграє в Президентському оркестрі