ЗАПОРІЖЖЯ

Важливо!

категорії

Резонанс 01.04.2020 о 17:00
В Запорізькій обласній раді відбулася екстрена нарада
Якщо завтра Запоріжжі не отримає субвенцію на медицину - в області почнеться катастрофа!

В Запорізькій обласній раді відбулася екстрена нарада за участю голови ОДА, керівників депутатських фракцій і головлікарів медичних установ області. Йшлося про катастрофічний в буквальному сенсі слова стан справ з лікувальними установами, на які зараз покладається завдання боротьби з наступаючою пандемією. Як виявилося, обласна влада фактично «вмила руки» і не зробила нічого для фінансування лікарень, які з завтрашнього дня можуть виявитися паралізовані через фінансові причини, передає Є Запоріжжя! з посиланням на vmestezp.org.

Глава фракції Радикальної партії Олега Ляшка, депутат Запорізької обласної ради Юрій Ружин виступив з цього приводу з екстреним заявою. Його позицію поділяє весь депутатський корпус облради. Наводимо заяву Юрія Ружина повністю.

Шановні земляки, запорожці!

Я тільки що вийшов з засідання погоджувальної ради в Запорізькій обласній раді за участю всіх головних лікарів основних медичних установ Запорізької області. Сьогодні мене як ніколи переповнює багато негативних емоцій. Як в старій приказці: «знання примножує скорботу». Хочу вам розповісти коротко, що відбувається, і чого чекати жителям Запоріжжя і області в найближчі дні і тижні (не кажучи вже про місяці).

Тільки що зібралися глави фракцій з вимогою провести позачергову сесію облради з метою перерозподілу фінансів з деяких програм облради (з будівництва тощо) на користь медицини.

Назву деякі цифри, які сьогодні озвучувалися головними лікарями лікарень, губернатором і його першим замом. Дефіцит бюджету з медицини тільки по медустановам, підлеглим запорізькому облраді (не кажучи про місцеві та міських лікарнях) - 400 мільйонів гривень.

Обласна лікарня - мінус 50 мільйонів. Обласний психоневрологічний диспансер - міну 50 мільйонів, тубдиспансер - мінус 50 мільйонів.

Сьогодні не фінансується судмедекспертиза, туберкульозні диспансери - не фінансується нічого!

Що стосується реформи охорони здоров'я. Коли її проводили - озвучувалися зовсім інші цифри. Говорилося про те, що Національна служба здоров'я матиме бюджет 5% від ВВП. Насправді бюджетування минулого року, коли бюджет формувався вже монобольшінством «слуг народу», цей показник був зменшений до 2,7%.

Що відбувалося далі. Січень, лютий, березень - в світі бушує пандемія. Вона розгортається в тих країнах, чия система охорони здоров'я взята за основу нашої, української, яка не працює. Це Америка, країни Європи, які визнали, що їх система охорони здоров'я не готова до таких викликів.

Що відбувається далі. Багато депутатів Верховної Ради подають звернення про те, що треба б реформу охорони здоров'я трохи відсунути, змістити її рядки, переглянути. Але комітет з охорони здоров'я (у всіх комітетах сьогодні більшість - з фракції «Слуга народу») більшістю голосів скасовує законопроект про перенесення медреформи.

Що отримує з 1 квітня запорізька медицина? З цього дня жодна лікарня не зможе утримувати себе в тому форматі, в якому вони були раніше. І це - під час пандемії!

Сьогодні мій колега Геннадій Фукс, який знаходиться в лікарні з коронавирусной інфекцією, надіслав повідомлення: «Хлопці, робіть що завгодно, тому що в обласній інфекційній лікарні немає молодшого медперсоналу, немає лікарів! На відділення реанімації в обласній інфекційній лікарні є тільки один лікар!»

І це тільки маленькі епізоди, які демонструють - що почнеться завтра при масовому надходженні хворих.

Сьогодні виступав головний лікар обласної клінічної лікарні Ігор Шишка. З 1870 чоловік, які працювали ще місяць тому, залишилося 1650, і з них 500 осіб відправлено в неоплачувані відпустки. Це в основному молодший медперсонал, який, можливо, з цих відпусток не повернеться.

Ще один момент. Уже колишній міністр охорони здоров'я Ємець скасував всі планові операції. Але ми повинні розуміти, що в бюджет кожної лікарні закладені надходження від показників планових операцій, кількості хворих і так далі. Тобто ми повинні розуміти, що бюджет кожної лікарні не отримає від Національної служби здоров'я України ще десятки мільйонів гривень. Як сьогодні сказав один з головних лікарів, якщо завтра ми не зможемо обслуговувати хворих на інфаркт, травмованих, онкологічних - то коронавірус нам здасться квіточками.

Сьогодні губернатор і його зам сказали, що з відсутніх 400 мільйонів ми можемо дати, зупинивши будівництва і все, що можна - тільки 110 мільйонів. Тобто в бюджеті Запорізької області немає трьохсот мільйонів для фінансування медицини! Немає грошей на оплату лікарів, ліки, комунальні послуги.

У цій ситуації держава повинна давати субвенції. І ось ми чекаємо ці субвенції. Сьогодні вночі, як ми знаємо, були прийняті дуже важливі питання - продаж землі, «антіколомойскій» закон. Але де питання медицини, секвестру бюджету, підтримки медиків під час пандемії? Навпаки, ми медицину знищуємо. Знищує конкретно Кабінет Міністрів і Верховна Рада України.

Сьогодні ми, депутати, задали губернатору просте питання, і попросили на нього відповісти: чи Віталій Вікторович залишається з запорожцями, і разом із запорожцями (і депутати готові його підтримати) ставить жорсткі умови Кабміну, президенту, Верховній Раді про те, що якщо не будуть вислана «медична» субвенція, то тут почнеться катастрофа і геноцид. Або ж Віталій Вікторович йде у відставку, поступившись місцем іншому менеджеру.

Або є третій варіант. Колись обласна рада передала облдержадміністрації частину своїх повноважень для поліпшення управління фінансами та комунальними установами. Якщо протягом тижня місцевою і центральною владою не буде ухвалено рішення про субвенції обласного бюджету для медицини, щоб ми могли нормально утримувати наші комунальні медустанови, щоб вони могли надавати під час пандемії допомогу запорожцям - то ми будемо розглядати питання передачі цих повноважень назад обласній раді.

Це не «жадоба влади», а спосіб вирішення проблеми. Сьогодні губернатор дуже відірваний від запорожців і наближений до Офісу президента, і не може заперечувати ті вказівки, які звідти надходять. А обласна рада більш наближений до жителів Запоріжжя і області, і до місцевих проблем.

Сподіваюся, що ми разом в цей непростий момент все-таки зможемо вирішити ці питання з найменшими втратами для всіх.

Читайте також:Люди, які поширюють неправдиву інформацію, тільки нагнітають ситуацію з коронавірусом

До теми